Southern Cup Whitewater Championships 2018 – Wildwater Sprint and Giant Slalom

The First of the Southern Cup races were run on the Mersey River, Tasmania in Mid April, in conjunction with a Wildwater and Whitewater camp. With the huge amount of rain that fell, the races were held on a flooded Forth River, and then the camp moved on to bigger water, with river runs and practice on the Leven.

The Race Results are listed below.

The next races are:

July 28 TBC Southern Cup 3, 4, Sprint WW and Giant Slalom, Griffiths Park, Victoria

Points from 4 out of the 8 races are added together to find the winner of each category.

Southern Cup 1 – Sprint

Week: 14 April 2018

Athlete Class time 1 time 2 rank
Caleb Flowers junior Mk1 40.80 39.9 3.00
Tom Ladson junior mk1 46.80 47.7 4.00
Jack Anderson junior Mk1 36.20 34.6 1.00
Ali Berryman junior lk1 57.00 56.1 1.00
Luke Anderson junior mc1 52.80 47.7 1.00
Tom Elms junior mk1 37.80 36.3 2.00
warren Elms masters mk1 37.20 35.2 1.00
Ken Anderson masters mk1 64.20 49.8 4.00
Tim Flowers masters mk1 49.70 41.9 3.00
Tom Mountney open mk1 dns    
Bruce Cameron plastic dns    
Dita Pahl open lk1 34.00 33.1 1.00
Tony Ladson masters mk1 50.60 41.4 2.00

Southern Cup 2 – Giant Slalom

Week: 14 April 2018

Athlete Class Boat Best time rank
Ali Berryman junior lk1 Slalom 82.6 1.00
Luke Anderson junior mc1 Slalom 74.9 1.00
Caleb Flowers junior Mk1 DR 120.1 4.00
Tom Ladson junior mk1 Slalom 69.5 3.00
Jack Anderson junior Mk1 Slalom 67.8 2.00
Tom Elms junior mk1 Slalom 67.7 1.00
warren Elms masters mk1 Slalom 66.9 1.00
Ken Anderson masters mk1 Slalom 79.4 4.00
Tim Flowers masters mk1 Slalom 67.1 2.00
Tony Ladson masters mk1 slalom 67.4 3.00
Dita Pahl open lk1 DR 63.8 1.00
Tom Mountney open mk1 Slalom    
Bruce Cameron plastic plastic    

Mersey Classic Race

Week: 13 April 2018

Athlete Class Start time Finish Time Final Time Rank
Ali Berryman junior lk1 dns      
Luke Anderson junior mc1 21.00 32.38.64 11.38.64 1.00
Caleb Flowers junior Mk1 27.00 38.05.90 11.05.90 4.00
Tom Ladson junior mk1 24.00 34.52.20 10.52.24 3.00
Jack Anderson junior Mk1 25.00 35.35.20 10.35.20 2.00
Tom Elms junior mk1 26.00 36.12.58 10.12.58 1.00
warren Elms masters mk1 23.00 32.59.36 9.59.36 1.00
Ken Anderson masters mk1 20.00 32.09.35 13.09.35 3.00
Tim Flowers masters mk1 dns      
Tony Ladson masters mk1 22.00 33.09.58 11.09.58 2.00
Dita Pahl open lk1 28.00 38.01.56 10.01.73 1.00
Tom Mountney open mk1 30.00 38.56.54 8.56.54 1.00
Bruce Cameron plastic 24.00 40.56.56 16.56.56 2.00
Peter R plastic 24.00 40.59.56 16.56.56 2.00
Nors Corstophen plastic 24.00 40.25.40 16.25.40 1.00
Russell plastic 24.00 40.59.59 16.59.59 3.00

 

Ranking

Week: 14 April 2018

Athlete Class Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 TOTAL POINTS
Ali Berryman junior lk1 0.00 0.00     0.00
Luke Anderson junior mc1 0.00 0.00     0.00
Caleb Flowers junior Mk1 3.00 4.00     7.00
Tom Ladson junior mk1 4.00 3.00     7.00
Jack Anderson junior Mk1 0.00 2.00     2.00
Tom Elms junior mk1 2.00 0.00     2.00
warren Elms masters mk1 0.00 0.00     0.00
Ken Anderson masters mk1 4.00 4.00     8.00
Tim Flowers masters mk1 3.00 2.00     5.00
Tony Ladson masters mk1 2.00 3.00     5.00
Dita Pahl open lk1 0.00 0.00     0.00
Tom Mountney open mk1          
Bruce Cameron plastic